Szukaj
  • Ola Dereszowska

Nadchodzi! Czyli co w tym roku planuję w Adwencie

Skończył się rok kościelny, jutro zaczyna się Adwent. W tym dziwnym roku i ten czas będzie chyba trochę inny... święta zapowiadają się jakoś smutniej i ciszej, nie spotkamy się w szerszym rodzinnym gronie, będzie więcej pustych miejsc przy stole. Chyba też dlatego zapragnęłam w sercu, by ten Adwent przeżyć jeszcze mocniej, bardziej duchowo.

Drzewo w domu, ale jeszcze nie choinka


W tym roku po raz pierwszy w naszym domu będziemy celebrowac zwyczaj zwany drzewkiem Jessego. Jesse był ojcem Króla Dawida, jako potomek króla Dawida urodził się w ludzkim ciele Pan Jezus. I tak spełniło się proroctwo Izajasza, że z pnia Jessego wyrośnie różdżka, czyli w ten sposób, z rodu Dawida przyjdzie Mesjasz. Postawiliśmy w salonie wielką gałąź, na której będziemy wieszać obrazki z symbolami odnoszącymi się do czytań z Pisma św. Po kolei będziemy poznawać historię zbawienia i historie ludzi czekających na narodziny Zbawiciela.
Mam nieśmiały plan, by zawiesić tam jeszcze taki kalendarz adwentowy z zadaniami na każdy dzień (miejsce jest, można znaleźć morze inspiracji w Internecie w tej kwestii).


Adwent ze świętymi


Święci towarzyszą nam w Adwencie. Nie tylko dlatego, że tak bardzo oczekiwali spotkania z Bogiem, że podporządkowali temu swoje życie i poszli po śmierci wprost do Nieba, ale też w tym przedświątecznym czasie wspominamy kilku z nich szczególnie. Na początku mamy 30. listopada św. Andrzeja Apostoła, potem 4. grudnia wspominamy św. Barbarę (pochodzę z górczniczego miasta Lubina, więc jest to bliska mi postać), 6. grudnia dzieci wypatrują św. Mikołaja, potem 8. grudnia jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, 13. grudnia przyzywamy wstawiennictwa św. Łucji :) Towarzyszy nam przez Adwent również św. Józef, Opiekun Pana Jezusa oraz św. Jan Chrzciciel wzywający do oczekiwania zbliżającego się Mesjasza. Będziemy z dziećmi rozmawiać o tych osobach i inspirować się ich życiorysami. Z racji dziergania przytulanek świętych, będę też pisać o nich na mojej stronie :)Przytulanki świętych, obrazki do kolorowania z ich podobiznami, czy piękne, barwne ilustracje na pewno pomogą dzieciom w przeżywaniu tego czasu, to w końcu takie namacalne życiorysy, a dzieci potrzebują konkretów w poznawaniu świata i nauce.


Czas lampionów


Adwent to bezspornie czas kolorowych roratnich lampionów :) w tym roku kolejny raz wykonamy je sami z kartonów i kolorowych bibułek :) Będzie radość, będzie moc, a my z lampionami będziemy oczekiwać przyjścia Pana :)

Zbudujemy szopkę

Plan jest taki, że wydziergam do niej figurki i będziemy je stopniowo układać, jeśli starczy czasu ;)


To tylko niektóre z zaplanowanych aktywności, mam nadzieję, że choć trochę Was zainspirowałam :)Zapraszam Was serdecznie do obserwowania na Instagramie hasztagu #katolickiadwent a poznacie wiele ciekawych pomysłów od różnych rodzin :)


Może jednak będzie to piękny czas mimo zawirowań roku 2020?


58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie